Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » Sigortasız günler nasıl geri alınır ?

Sponsorlu Bağlantılar

ssk-sigorta-sorgulamaSigortasız günler nasıl geri alınır ?

Siz okurlarımızdan gelen diğer bir önemli soru ise, sigortasız geçirdiğiniz günleri nasıl geri alabileceğiniz. Bunun yolu ise sizi sigortasız çalıştırarak primlerinizi ödemeyen iş vereninizi dava etmekten geçiyor. Yasal olarak sizi sigortasız çalıştırması ve sizin primlerininizi ödememesi iş vereninizi büyük zorluğa sokacaktır.  Bu konuda sgk denemetlenleri tamamen işçiden yana olmaktadır. Yapmanız gereken size en yakın iş mahkemesine giderek sosyal sigortalar kurumuna sizi bildirmeyen ve primlerinizi ödemeyen iş vereninize hizmet tespit davası açmanız.

Eğer işten ayrıldıysanız, yasal hakkınız olduğunu için geç kalmış sayılmassınız, daha geç olmadan hemen gizmet tespit davası açabilirsiniz. Çünkü en fazla süre işten ayrılış gününüzden itibaren 5 takvim yılıdır. Eğer 5yıl geçti ise zaman aşımına uğrandığı için davanız açılmayacak veya sonuçlanmayacaktır. Eğer sorunuz cevabı bu değilse, yasalara göre belli yaşa gelmiş olan ve emekli olabilme umudu kalmamış ssk  lılar Sosyal Sigortalar Kurumu’na konu ile ilgili başvuruda bulunarak dilekçe yazması ile emekliliğine dönük primlerinin hesaplatarak bu primlerini iadesini isteye bilmektedir.

Fakat burda dikkat etmeniz gereken konu ise, yıllardır ödediğiniz primlerin yalnızca size yarısını verirler. Üstelik asla birdaha emekli olabilme gibi bir şansınız kalmamaktadır. Bu sebeple bu işlemi yaparken bir düşünmeniz gerekmektedir.  Bunun haricinde birde evlenen kadınlar için primlerini geri alma yolu bulunmaktadır. Aynı şekilde ssk ya dilekçe veya başvurarak geriye dönük primlerinizi alabilrsiniz. Dilerseniz daha sonra tekrar çalışmaya başlarsanız herhangi bir problem olmaz, fakat ödenen primleriniz sıfırdan başlanarak hesaplanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

3 Soru Cevaplanmış

  1. neil dedi ki:

    58 yasindayim 1975 yilinda 174 gun calismisligim var,usa bulungum surecte 11 yil calismis gozukuyorum.muracat ettigim de 3430 gun eksikligim usa deki 11 yil kapatir, ve emekli olabilirmiyim .Ve toplam borcum 3430 gun karsiligi ne olur$…tsk ler

  2. murat kahraman dedi ki:

    slm 1971 doğumluyum 89 dan çıraklık okulundan açılmış dosyam var fakat hiç pirim görünmüyor 84 ten beri babamla çalıştım hiç sigortam olmadı 93 de isteğe bağlı sigorta yapmıştım 2 sene pirim ödedim 95 de kapattım fakat ödedim pirimler görünmüyo ve şu anda 2008 de sigorta primim başladı sorumu anlamıssınızdır umarım bana yapmam gerekeni veya yapabilcem şeyi söyleyebilirmisiniz heralde bu saatten sonra babamı mahkemeye verip 89 dan sigortalı olamam çıraklık okuluda başlangıç sayılmıyomuş ::(

  3. faruk simsek dedi ki:

    slm 1973 doğumluyum turkiyede hic calismadim .15 sene hollandada yaklasik olarak 4 buçuk yilda belcikada calismisligim var. turkiyede nasil emekli olabilirim.bilgi verirmisiniz iyi günler.