Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar, SGK » Ssk İstirahat Parası

Sponsorlu Bağlantılar

rapor-sorgulamaSsk İstirahat Parası

ssk istirahat parası nedir nasıl alınır ? bu konuda aşağıdaki makalemizde gerekli açıklamaları bulabilirsiniz
Ssk istirahat
paranızı her hangi bir hastalık veya benzeri durumdan dolayı rahatsızlandığınızda iş görmezlik raporu aldığınız takdirde alabilirsiniz. Ssk istirahat parası alabilmek için en az 3 gün istirahatlı olmak gerekmektedir. Bunun altında kalan  istirahatleri iş vereninizden alırsınız.  Örnek vermemiz gerekir ise ssk istirahat parasını en çok merak eden ve bilgi almak isteyen okuyucularımız, hamile adaylarıdır. Bu yazımızı bir nevi onlar için yazmış sayılabiliriz.  Örneğin bir anne adayı iseniz ve ssk istirahat parası almak istiyorsanız, mutlaka rapor almanız gerekmektedir.

Rapor almak zorunludur, son reformdan sonra anayasaya yeni eklenen maddelerce sigortalı bir hamile bayanın veya hamile kalan bayanın iş göremez duruma gelmeleri halinde istirahat istiyorlarsa  iş görmezlik ödeneği hakları bulunmaktadır.  İş görmezlik diğer bir değişle ssk istirahat parasını istirahatinizin başladığı 3.günden itibaren,  doğum yapan bayanlarda ise ilk günden itibaren alabilirsiniz.

Bu istirahat raporlarının SGK ile sözleşmesi bulunan kamu veya özel hastanede çalışan doktorlardan alınmış  iş görmezlik, istirahat raporu olması zorunludur. Eğer aldığınız hastane veya doktorun SGK ile sözleşmesi buılunmuyor ise  bu raporu SGK sözleşmesi bulunan bir hastaneden onaylatmanız gerekmektedir. Eğer raporunuz 10 gün ün altında ise sgk anlaşmalı doktora, eğer raporunuz 10 günün üzerinde ise sgk anlaşmalı bir hastanenin sağlık kuruluna onaylatmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Fazla mesai ücreti nasıl alınır ? başlıklı makalemizde Fazla mesai ücreti nasıl alınır, fazla mesai ücretimi alamadım ve ssk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

7 Soru Cevaplanmış

 1. ozan kesebir dedi ki:

  istirahat parası yattımı

 2. burak dedi ki:

  20.03.2013 tarihinde geçirdiğim amelyat sebebiyle ssk ile anlaşması olmayan bir hastaneden 20 gün rapor aldım. 20 gün sonra kontrol muayenesi olucak ve 20 gün daha rapor alıcam. aldığım raporu hastanenin bağlı bulunduğu sağlık kuruluna onaylattım. raporun bir nüshasını iş yerime verdim. şimdi elimdeki diğer nüshayı ssk müdürlüğüne götürmelimiyim ? götürürsem işlem yaparlarmı. paramı alabirmiyim ?

 3. Mehmet Emin DAŞDEMİR dedi ki:

  03.03.2013 tarihin de bel fitigi tanisi ile hastaneye yattim
  05.04.2013 tarihinde taburcu oldum 10 gün rapor verildi
  asgari ücretle bulunduğum kurumda 10 yildir çalismaktayim ssk kesintim ne kadar olur ben bu 10 gunluk kesintiyi ssk dan alabilirmiyim sirket tarafindan calisacagim 20 gunluk suredeki maasim ne kadar yatar ve ben ssk dan ne kadar ucret alirim
  SAYGILAR ALLAHA EMANET OLUN

 4. necmettin dedi ki:

  istirahat parası yattımı

 5. Ahmet gürgen dedi ki:

  04.04.2013 ameliyat oldum suan taburcuyum 60 gun rapor aldm iş göremez raporu

 6. behçetsargın dedi ki:

  25 temmuz 2012 de 5 gün rapor aldım parasını nasıl alıcam

 7. behcet çarşambalı dedi ki:

  istirat parası alacağım varmı