Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK Sorgulama, SSK Sorgulama » Ssk Prim Oranları

Sponsorlu Bağlantılar

bag_kur_emekli_ayligi_hesaplama_islemi_h787Ssk Prim Oranları 01-10-2008 den itibaren yürülüğe giren yasa ile aynıdır ve değişmemiştir. aşağıdaki listede ssk prim oranlarını görebilirisniz ne kadar prim yattıgını ve emekli olunca ne kadar maaş alacağınızı yatan priminize göre değişken olup brüt ve net yatan maaşınıza göre emeklilik sürecinde alacağınız ücret ve emekli maaşı yatan primlerinize göre hesaplanmaktadır.

4/a Kapsamındaki Sigortalılar (İşçiler) İçin Prim Oranları
Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası için işçi payı %9 işveren payı %11 dir. toplamda ise bu oran %20 dir

Genel Sağlık Sigortası işçiler için %5 işveren için %7,5 dir toplamda ise %12,5  oalrak  hesaplanmaktadır.

İŞsizlik sigortası işçiler için %1, işveren için ise %2 dir . toplamda ise işsizlere alınan işsizlik sigortası primi %3 tür her ssk lıdan

bu oranalra göre işçiler için toplam: %15 bir kesinti ile prim olarak devlete alınmaktadır.
işveren için ise %21-27 civarında (kısa vadeli sigorta kollarınıda dahil edersek) bir prim alınmaktadır her bir ssklı için.

ssk primleri eğer emekli yaşınız gelmemiş ise yaşı bekleyerek emekli olacagınız gibi gün sayısını tamamlamış olamk gerekmektedir. oyuzden eksik gününüz olmaması için ssk primleirnizi ssk gün sayısı sorgulama sayfasından sık sık sorgulayınız sistemdeki muhasebecinin yapmış oldugu bir hata yada yattı denilerek yatmayan primler her yıl bir sürü kişi geri dönülmez bir prim borcu çıkmaktadır ve buda emekliliğinizi ertelemektedir.

Bir önceki yazımız olan ŞİFRESİZ SİGORTA SORGULAMA başlıklı makalemizde sigorta sorgulama ve ssk sigorta sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. Firdevs Kara dedi ki:

    Aylık primim ne kadar?

  2. coşkunkaraca dedi ki:

    sskpirimimiögrenmekistiyorum