Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel, SGK » SSK (SGK) İsteğe Bağlı Sigorta

Sponsorlu Bağlantılar

İsteğe Bağlı Sigorta

İsteğe Bağlı Sigorta

Sosyal güvenlik reformu ile birlikte gelen değişiklikler arasında SSK (SGK) İsteğe Bağlı Sigorta konusunda da detaylı şekilde yenilikler getirilmiştir. İsteğe bağlı sigorta primlerinde bir miktar artış yapılmıştır fakat sağlık yardımında yararlanma gibi haklar kanuna eklenmiştir. 30 günden az çalışan sigortalı işçiler isteğe bağlı sigorta primleri ödeme hakkına sahip oldular ve prim ödeme gün miktarını 30 a tamamlayabilirler.

İsteğe bağlı sigortadan yararlanabilmek için Türkiye de ikamet etme şartının yanı sıra ikameti Türkiye de olup sosyal güvenlik sözleşmesini imzalayan ülkelerde çalışan Türk vatandaşı olmak yeterlidir. Sosyal güvenlik merkezine üye olmayan ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının isteğe bağlı sigorta başvurusu işveren tarafından yapılmaktadır. Bu kişilerin ikametleri çalıştıkları yerin adresi dikkate alınarak değil Türkiye deki adresleri kabul edilerek alınır. Bu başvuru işyerinin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine yapılarak tamamlanır. Eğer ilk kez isteğe bağlı sigortaya başvuruda bulunmak istiyor iseniz sigorta giriş bildirgesi ve ikametinizi ilgili sosyal güvenlik bölge müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer daha önceden başvuru yapmış iseniz ve ileri de tekrar başvuru yapmak istediğinizde bu belgelerin tekrar verilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kuruma bir talep dilekçesi vermek yeterli olacaktır.

İsteğe bağlı sigorta evrakların elden teslimi ya da posta yolu ile gönderiminde evrakların kuruma ulaştığı tarih değil evrakların kargoya teslim edildiği tarih esas alınarak başvuru kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan SSK (SGK) Hizmet Borçlanması başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve sgk hizmet borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

  • istee bal sigorta
  • isteye bağlı sigorta ssk

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. HAMDUSENA YILMAZ diyor ki:

    3,4 AYDIR İSTEĞE BAĞLI OLRAK KAYITTA BULUNMUŞUM VE BEN HALA SİGORTALI GÖRÜNMÜYORUM ZİRRAT BANKASINA GİDİYORUM VE BİR ŞEY ÇIKMIYOR ORDA BİLGİLENDİRİNİZ