Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK, SGK Sorgulama » Ssk Sgk Yeni İşe Giriş

Sponsorlu Bağlantılar

imagesSsk Sgk Yeni İşe Giriş

Yeni bir işe girildiğinde iş verenin sgk üzerinden işçiye sigorta yapması zorunludur. Bunun nedeni işçinin sağlığını ve haklarını koruyabilmektir. İşçi eğer sigortalı değilse işverenlerin işçiye sigorta yapması zorunludur. Sigorta yaptırmazlar ise kaçak işçi çalıştırdığı için bir çok ceza alabilmektedir.
Bunun haricinde stajyer sigorta konusuna gelecek olur isek stajyer, mesleki eğitim aldığı süre boyunca işveren tarafından sigortalanmalıdır. Eğer işçi işe yeni başladı ise sigortasının en geç 15 gün içerisinde yapılması, işçinin eski çalışmış olduğu işyerine ise en geç 1 ay içinde bu durumunu bildirmesi gerekmektedir. Çalışmış olduğunuz şirketin işe giriş belgenizi sgk ya bildirmesi ile hastane ve eczane masraflarınız sgk tarafından karşılanmaktadır. Eğer sigortanız belirtilen süre içerisinde
SGK ya bildirilmez ve ihmal edilirse bu durum iş verenin sorumluluğunda olduğu için yasal haklarınızı kullanabilir gerekli müracatları gerçekleştirerek iş vereninizi şikayet edebilirsiniz.

Şikayet edildikten sonra işçinin yaşadığı olumsuzluklardan işverenin sorumlu olmasından dolayı tüm ödenekler işverenden tahsil edilmektedir. SGK işe giriş bildirgesi ilk işe girmiş olsanız da, iş değiştirmiş olsanız da sosyal güvenlik kurumuna bildirilmek zorundadır. İşe giriş bildirgesi iş veren tarafından yapılmakta olup sizin sorumluluğunuzda değildir. İşe giriş bildirgeniz 2 nüsha olarak muhafaza edilmekte ve bir nüshası işçiye verilmekte diğer nüsha ise dosyada muhafaza edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan SGK Borç Dökümü Sorgulama başlıklı makalemizde SGK, SGK Borç Dökümü Sorgulama ve sgk emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

 1. abdilcebbar eyiol dedi ki:

  son girdiğim işteki ssk başlangıç tarihimi öğrene bilirmiyim

 2. erkan erarslan dedi ki:

  son gırdıgım ıstekı ssk baslangıc tarıhımı ogrene bılırmıyım

 3. mustafa sağlam dedi ki:

  gün sorgulama

 4. mustafa sağlam dedi ki:

  ne zaman emekli olacam