Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » Taksi ve Dolmuş Şöförleri Mercek Altında

Sponsorlu Bağlantılar

Taksi ŞöförüTaksi Şöferlerinin Sigortalılığı

Şehir içinde taksi ve dolmuş şoförlüğü yapanlara toplu taşıma araçlarının neredeyse hepsini kapsayan bir sigorta söz konusudur. 4/B Bağkur kapsamında sigortalı sayılabiliyor. Bu sürede şoförler isterlerse 4/a sisteminden de yararlanabilirler. Bu nasıl oluyor derseniz; kendi primlerini kendi elleriyle SGK müdürlüklerine yatırabilirler veya iş verene söyleyerek genel farkı ortadan siz kaldırabilirsiniz.

Kısmi Süreli Çalışanlara Sigorta Nasıl Olur?

Şehir içinde ve taksi dolmuşçuluğu yapanlar 10 günden az süreyle çalışmaları durumlarında kısmi olarak sigortalı sayılmaktadır. 5510 sayılı kanuna göre SGK ek 6. Maddesinde 4/a SSK sigortalı olarak sayıldığının bir kanıtı olarak gösterilebilir.

Sigortalığın Başlangıcı Nasıl Olmalı

Ay içerisinde 10 günden az süreyle çalışan şoförlerin sigorta hak ve yükümlülüklerini bildiren SSK’ye yaptığı bildirim gününden başlamaktadır. Kısmı olarak çalışanların sigortalılığı bu şekilde devam etmektedir. Ayrıca şoförlere kendilerine özel kimlik verilerek kendi dolmuşlarına veya toplu taşıma araçlarında belge konulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan ZORUNLU DEPREM SİGORTASI başlıklı makalemizde deprem sigortası, zorunlu deprem sigortası ve zorunlu deprem sigortası yaptırımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. OĞUZ HERDEM dedi ki:

    4 ay taksi söförlüğü yaptım sıgortaya bıldırdım 1.ayı yatırdım 2.3.4 3 aylık yatırmadım cıkmak için dılekce verdım hanımım ssk emeklısı onun üstüne gecmek isdedım fakat 3 aylık ödemeyı yapmadan gecemezsın dıyorlar bu durumda GSS olarak gözükebılırmıyım ve durumdada gelır testı yaptırmam gerekırmı cezaı duruma düşmemek için ne yapabılırım