Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » E-Devlet » TC kimlik numarası sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

kimlikTC kimlik numarası sorgulama
TC kimlik numarası 11 haneden oluşan bireysel numaralardır. Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğünün yıllardır uygulamaya geçirmeye çalıştığı Mernis sistemi sayesinde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimliğinde bulunan numaradır. Bu uygulama ile ölmüş ve yaşayan her birey kayıt altına geçirilmiştir. Ülkemizdeki bütün vatandaşların kimliğinde TC kimlik numarasının yazması için 2000 yılında uygulamaya başlanmıştır. TC kimlik numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek için tek yapmanız gereken www.tckimlik.nvi.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir.

Bu adrese giriş yaptıktan sonra karşınıza birçok işlem için menü çıkacaktır. TC kimlik numaranızı öğrenmek için nüfusa kayıt yeri ve kişi bilgisi ile TC kimlik numarası sorgulama butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada sizden istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler şunlardır; Adınız, soyadınız, baba adınız, anne adınız, doğum yılınız, cinsiyetiniz, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, ilçe, cilt numarası, aile sıra numarası, birey sıra numarasıdır. Sizden istenilen bu bilgilerin hepsini eksiksiz olarak girin ve ekranda yazan doğrulama kodunu  yazdıktan sonra sorgula butonuna basınız. İşlemleri bitirdiğiniz takdir de size TC kimlik numaranızı sistem gösterecektir.

Bütün bu işlemlerle sürekli uğraşmamak için en kısa zamanda nüfus kimliğinize TC kimlik numaranızı yazdırmalısınız. Artık bilinmesi gerekir ki TC kimlik numarası olmayan nüfus kağıtları geçersiz sayılmaktadır ve hiçbir işlem yapılmamaktadır. Günümüzde artık yapılması gereken resmi işlerin hepsi TC kimlik numarası sayesinde yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

5 Soru Cevaplanmış

 1. ahmet potçu dedi ki:

  ssk çalıştığım gün sayımı öğrenmek istiyorum

 2. alparslan gökdemir dedi ki:

  SSK GÜN SAYIMI ÖGRENMEK İSTİYORUM

 3. mustafa özdemir dedi ki:

  primim ödeniyormu

 4. hasan hüseyin öcal dedi ki:

  rapor parasının yatıp yatmadıgını ögrenmek istiyorum

 5. cafer öney dedi ki:

  sgk primlerimi öğrenmek istiyorum teşekkürler