Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » TÜP BEBEK MASRAFLARI

Sponsorlu Bağlantılar

tup-bebekTüp Bebek Tedavisinde SGK Katkısı

SGK 4 yıl önce bir kanun çıkartarak çıkararak tüp bebek tedavisi görecek çiftlere yardım elinin uzatılacağını gösterdi. Bu dönemde yürürlüğe konulan yönetmeliğe göre; devlet tüp bebek tedavisi masraflarının tamamını karşılamıyordu. Fakat aradan geçen bu 4 yıllık süre içerisinde bazı düzenlemeler yapılarak bu yönetmelik tüp bebek tedavisi görecek çiftler için iyileştirildi. Değişen yönetmelik ile birlikte, devlet tüp bebek masraflarının hemen hemen tamamını karşılamaktadır. Fakat bu durum sadece devlete bağlı olan kurumlarda tedavi görülmesi durumunda geçerlidir. Eğer çift tüp bebek tedavilerini özel bir tüp bebek merkezinde yaptırmak isterse, yönetmeliğin bu durumdaki koşulları farklıdır. Öncelikle özel tüp bebek merkezlerinde SGK katkısı ile tedavi olabilmek için, bu kurumun SGK anlaşmalı olması gerekmektedir. SGK anlaşmalı tüp bebek merkezinde yapılan tedavi sonucu oluşan masrafların tamamı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Tedavi görecek çitler oluşan masrafların %30’unu ödemeleri gerekmektedir. Örnek verilecek olursa; devletin tüp bebek tedavisi için uygun gördüğü tedavi ücreti 1200 liradır. Buna göre özel tüp bebek merkezinde tedavi gören bir çiftin bu tedaviler yaklaşık 400 lira ödeme yapmaları gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi sadece hastanede geçen bir süreç değildir. Bu süreç ilaç tedavisi ile de desteklenen bir süreçtir. Haliyle ilaç tedavisi de belli bir masraf oluşturmaktadır. Eğer bu ilaçlar için rapor alınırsa, ilaç masrafları da SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu rapor ise devlete bağlı olarak çalışan eğitim, araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından hazırlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taksi ve Dolmuş Şöförleri Mercek Altında başlıklı makalemizde dolmuş şöförü sigortalığı, SGK ve ssk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. aynur aysun kaya dedi ki:

    ben 2 kere devlet desteklı tup bebek denedım ve artık rapor hakkım yok yenı bır şey duydum devlet tup bebek tedavısının tamamını karşılayacak mış dıye boyle bır şeyin olup olmadıgını öğrenmek istıyorum