Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » Yıllık Ücretli İzin Süresi Ne Kadardır?

Sponsorlu Bağlantılar

yillik-izinBir çalışanın yıllık ücretli izin hak edebilmesi için çalıştığı kurumda en az 1 yıllık geçmişi olması gerekmektedir. Eğer çalışan, çalıştığı kurumda en az 1 yıllık geçmişe sahip ise yıllık izin hakkına sahiptir. Yıllık ücretli izin süresi, çalışanın çalıştığı kurumdaki çalışma geçmişine bağlıdır.  1 yıldan 5 yıla kadar çalışması olanların yıllık ücretli izin süresi 14 gün, 5 yıldan 15 yıla kadar 20 gün, 15 yılı aşan sürelerde ise 26 gündür. 18 yaşının altındaki ve 50 yaşının üzerindeki çalışanların hizmet kıdemlerine ve hizmet süreleri ne olursa olsun 20 günden az izin kullandırılamaz. Bu sebeple 18 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara 20 günün üzerinde yıllık ücretli izin verilmesi mecburidir. Yıllık izin süreleri işe girişte, işveren ve çalışan arasında imzalanan sözleşme ile de belirlenebilir. Yani bu süreler çalışan ve işveren arasında imzalanan sözleşme ile esnetilebilir. Burada önemli olan bir diğer nokta, çalışmaya başlamadan önce geçirilen deneme süresidir. Deneme süresi kıdem süresinden düşürülmez. Deneme süreside bu sürelere dâhildir. Bu süreler kıdem süresi dışında tutulamaz.

Bir önceki yazımız olan KIDEM TAZMİNATI VE İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMASI başlıklı makalemizde brüt ücret, brüt ücret hesaplaması ve giydirilmiş ücret hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. aydın kurt dedi ki:

    yıllık izinlere rasgelen pazar günleri yıllık izndenmi sayılır ? yoksa bu izin günleri sadece mesai günlerindenmi hesaplanır ?