Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » YURTDIŞINDA ÇALIŞMIŞ SİGORTALILAR

Sponsorlu Bağlantılar

calisanYurtdışında Çalışanların Primleri Türkiye’de Sayılır mı?

Yurtdışında çalışmış olan vatandaşlarımız, burada sigortalı olarak çalıştıkları prim günlerini, Türkiye’de saydırarak emekli olmak isteyebilirler.  Yurtdışında çalışmış olan bir sigortalının prim günlerinin Türkiye’de sayılıp sayılmaması, ülkemizin çalışılan ülke ile arasında sosyal güvenlik anlaşmasının olup olmamasına bağlıdır. Ülkemiz ile sosyal güvenlik anlaşmasına sahip olan ülkelerde çalışmış olan vatandaşlarımızın orada çalıştıkları prim gün sayıları, ülkemizde geçmiş olarak kabul edilir. Eğer ülkemiz ile bu ülke arasında bir sosyal güvenlik anlaşması yok ise, sigortalı prim günlerini yurtdışı borçlanması yaparak saydırabilir. Böylece bu sigortalılar daha erken emekli olabilir veya daha yüksek emeklilik maaşına sahip olabilir. Yurtdışı borçlanması yapan kişiler, ülkeler arasındaki anlaşmaları gözetmeksizin prim gün sayılarını arttırabilir.

Bir önceki yazımız olan ÖDENMEYEN PRİMLER başlıklı makalemizde emeklilik, kayıt dışı çalışma ve ödenmeyen prim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. fatma dai dedi ki:

    ben arabistanda calisyorum ama surekli 6 aylik izini kullanmakayim ayni zamanda turkyede bir firmada calisyorum ssk pirimlerimi turkyede odyorum emekli olunca yurt disinda emkliler gibi maas alirmiyyim yoksa turkyede emekliler gibi rmaasi alirim